تاریخچه راه اندازی صداوسیمای مرکز البرز

پس از شکل گیری استان البرز و درخواست رئیس سازمان صداوسیما مبنی بر فراهم نمودن شرایط و بستر لازم برای ایجاد یک شبکه مستقل استانی در استان البرز در پی آن می بایست سی و سومین مرکز صداوسیما نیز شکل می گرفت و برای ایجاد مقدمات اولیه، اولویت در نظر گرفتن مکانی بود تا همکاران سازمان بتوانند اهداف خود را عملی کنند. بنابراین با پیگیری های معاون امور استان ها جناب آقای دکتر طهماسبی و مساعدت معاون اداری و مالی جناب آقای تقدس نژاد در مورخ  1389/11/15 ساختمانی با متراژ  562  متر زمین و 1 هزار و پانصد و هشتاد دو متر مساحت بهینه ساختمان در 5 طبقه واقع در منطقه جهانشهر کرج به صورت استیجاری در اختیار همکاران قرار گرفت.

از آنجا که شرایط ساختمان استیجاری برای در نظر گرفتن استودیوی تلویزیونی نسبت به سایر ساختمانها مناسب تر بود. برای تملک ساختمان مورد نظر از استانداری وقت پیگیری های لازم انجام شد و در نهایت در مورخه 1390/11/19 با مساعدت استاندار البرز، شهرداری و شورای شهر کرج ساختمان مورد نظر با مبلغ 3 میلیارد و 200 میلیون تومان خریداری و در اختیار صداوسیما قرار گرفت.

پس از طی نمودن مراحل واگذاری ساختمان مقدمات کار برای ساخت استودیوی تلویزیونی آغاز شد با مساعدتهای معاونت توسعه و فناوری و حمایتهای جناب آقای دکتر عسگری و از طرف دیگر، همکاری سیما چوب، کم کم استودیوی مورد نظر شکل گرفت و به رغم تمام مشکلات و موانع موجود به ویژه در بحث بودجه، مرکز البرز توانست هدف خود را برای ساخت استودیو عملی نماید.

با تجهیز ساختمان موقت صدا و سیمای مرکز البرز در سایت جهانشهر با یک باب استودیوی پخش تلویزیونی و ایجاد بخشهای مختلف اداری و فنی و تولیدی صدا و سیمای مرکز البرز برنامه آزمایشی خود را با 3 ساعت برنامه در روز در دیماه سال 91 آغاز کرد و در ادامه با 8 ساعت برنامه ادامه مسیر داده و در تاریخ چهارم خرداد سال 92 همزمان با ایام سالروز خرمشهر قهرمان بطور رسمی شبکه استانی البرز با 12 ساعت پخش در روز عملا در زمره شبکه های استانی قرار گرفت و با حضور معاونین سازمان و مسئولین استان افتتاح رسمی شد .

خبر مرکز صدا و سیمای البرز در حالی راه اندازی شد که قبل از آن تنها وقایع و رویدادهای استان به وسیله دفتر خبری کوچکی پوشش داده می شد و بیشتر پخش آن نیز از اخبار ساعت 18:30 شبکه پنج سیما بود. با توجه به شروع بکار مرکز تازه تأسیس، تولید گزارش هایی با کیفیت مورد نظر کارشناسان استان بوده است که با راه اندازی پخش آزمایشی مرکز البرز، یک بخش خبری به مدت 15 تا 20 دقیقه روزانه روی آنتن می رفت، بعد از گذشت مدتی گفتگوی ویژه خبری در ایام دهه فجر نیز راه اندازی شد و حال خبر مرکز البرز در دو بخش عصرگاهی و شبانگاهی، گفتگوی ویژه خبری و بی رودربایستی  روی آنتن می رود.

طرح زیبا و مدرن دکور البرز هر چند پیچیدگی های زیادی نداشت اما نیازمند گروه اجرایی حرفه ای و با تجربه کافی بود که بتوانند از عهده اجرای این کار بر آیند. استودیو باید با شرایط زیر طراحی می شد:

1. فضای حاصل از دکور در بر گیرنده حضور دو میهمان باشد.         

2. نوع رنگ های استفاده شده در دکور دارای هویت خبر البرز باشد  با تمام تلاش ها در نهایت دکور در تاریخ 1391/10/06 توسط هنرمندان خوش ذوق آماده تحویل شد.

ساختمان صداوسیمای مرکز البرز بدلیل کمبود فضای مناسب برای برنامه های تولیدی تنها قادر بود استودیو پخش سیما را پشتیبانی نماید و ازآنجا که فعالیت های تولیدی این مرکز بصورت برون سپاری در نظر گرفته شده بود بر این اساس از سالن های متعدد سطح شهر بازدید بعمل آمد که مشخص شد در مرکز آموزشی تربیت مربی سازمان فنی و حرفه ای در كرج دو باب استودیو با استاندارد حرفه اي با تجهیزات و امکانات كامل وجود دارد که بدلیل آموزشی بودن و حجم ظرفيت آنها یکی از استودیوها مورد بهره برداری قرار گرفته است و استودیوی دیگر بلا استفاده می باشد. با رایزنی های صورت گرفته و برگزاري جلسات متعدد، در نهايت با اخذ مجوز از سازمان فنی و حرفه ای كشور، با عقد تفاهم نامه دو جانبه، بهره برداری از استودیوي مركز تربيت مربي بصورت شبانه روزی با رعایت ضوابط لازم توسط صداوسیمای مرکز البرز صورت گرفت كه در اين رابطه مركز البرز اولین برنامه هاي خود را در ایام دهه مبارک فجر تحت عنوان فجر عاشقان و میزگرد گفتگوی مردم و مسئولین با دعوت از نمایندگان مردم البرز در مجلس شورای اسلامی تولید کرد

در اولین جلسه هیئت محترم وزیران که در مورخ 1389/10/07 در استان البرز تشکیل گردید بنا به درخواست نمایندگان و مردم شریف استان البرز موضوع راه اندازی صداوسیمای مستقل البرز مطرح و مقرر گردید معاونت برنامه ریزی و راهبردی ریاست جمهوری با همکاری استانداری البرز ده هکتار زمین با 8000 متر مربع ساختمان برای راه اندازی شبکه استانی البرز طی سالهای 1390 و 1391 با مشارکت 30 درصدی استان در نظر گرفته شود. که بر این اساس ریاست محترم سازمان صداوسیماي جمهوري اسلامي ايران جناب آقای مهندس ضرغامی طی نامه ای به رئیس جمهوری بر ضرورت راه اندازی هرچه سریعتر صداوسیمای البرز تأکید و مناسب ترین گزینه را برای راه اندازي صدا و سيماي مركز البرز 15 هکتار از زمین های 50 هکتاری تحت اختیار دانشگاه پیام نور و مستحدثات آن با پیشرفت فیزیکی 70 درصد اعلام نمودند که درخواست مورد نظر پس از گردش کار طی نامه ای به دفتر ریاست محترم جمهوری ارسال و توافق لازم صورت گرفت و برای اقدام به استانداری البرز ابلاغ گردید.

در اين رابطه ، فرهادی استاندار وقت طی نامه ای مراتب را به زیاري ریاست دانشگاه پیام نور مرکزی ابلاغ نمودند که بدلیل تأخیر در جواب آن به درخواست سرپرست مرکز البرز جلسه ای با حضور خانم آجرلو نماینده وقت مردم کرج، فرهادی استاندار، عیسی آبادی نماینده امور استانها در محل دانشگاه پیام نور مرکزی برگزار گردید و ایشان اذعان نمودند هم اکنون 25 هزار دانشجو در محل پیام نور البرز ثبت نام کرده و مشغول تحصیل می باشند و تغییرات عمده ای در ساختمان موصوف نیز انجام شده که عملاً کاربردی برای صداوسیما ندارد. درجلسه شورای اداری استان با حضور مسئولان استانی موضوع اختصاص زمین به صداوسیما و ضرورت راه اندازی آن بر اساس مستندات موجود مجددا مطرح گردید و مقرر شد زمین مناسبی در همان اراضی در اختیار صداوسیما قرار گيرد و با دعوت از نماينده تام الاختيار وزير محترم علوم و فناوري موافقت لازم براي واگذاري زمين مورد نياز صدا و سيماي البرز از اراضي 50 هكتاري صورت گرفت. موضوع اختصاص زمين صدا و سيما با اندك تغييراتي به سازمان اعلام و با اعزام کارشناسان حوزه فنی و حقوقی طی صورتجلسه ای توسط اداره کل راه وشهرسازی واگذاری 9 هکتار زمین از اراضی دانشگاه هنر به صداوسیما انجام و عملیات حصارکشی این زمین در دست اقدام قرار گرفت.

در تاریخ 1393/10/01 با دستور ویژه ریاست محترم سازمان آقای دکتر سرافراز و پس از انحلال رادیو دانش و رادیو اینترنتی ایران صدا، سایت عظیمیه با حضور نماینده های معاونت های امورمجلس و استان ها و صدای سازمان به صداوسیمای مرکز البرز تحویل داده شد و طبق موافقت های فی مابین تعداد 76 نفر از نیروهای این دو رادیو در مرحله جذب از طریق صداوسیمای مرکز البرز می باشند.