Skip to Content

کویر اشتهارد (قاربوز آباد)


 


 

کویر اشتهارد (قاربوزآباد)

کویر اشتهارد یا قشلاق حسین خانی (به کویر قاربوزآباد هم شناخته می شود) در موقعیت جغرافیایی 50 درجه و 50 دقیقه شرقی تا 50 درجه و 6 دقیقه شرقی و 36 درجه تا 35 درجه و 38 دقیقه شمالی در شمال شهرستان اشتهارد و جنوب شرقی مهر شهر کرج در استان البرز قرار دارد. طول کویر 60 کیلومتر و عرض آن در حدود 20 کیلومتر است. در نقطه مرکزی کویر دق زیبایی قرار دارد و در حاشیه دق ارتفاعات و گنبدهای نمکی زیبایی که از رنگهای متنوعی تشکیل شده اند وجود دارد. گنبدهای نمکی حاشیه این کویر متاسفانه برای استخراج نمک به شدت مورد تخریب قرار گرفته اند. مناظر کویر از فراز این ارتفاعات بسیار زیبا و دل انگیز است. نزدیکی این کویر به تهران پتانسیل بالقوه ای را برای تبدیل شدن منطقه به هدف گردشگری بیابان ایجاد کرده است. پوشش گیاهی منطقه در حاشیه ارتفاعات درمنه دشتی و در هسته کویر فاقد پوشش گیاهی است. در جنوب کویر روخانه شور (ابهر رود) یا به گفته بومیان شورکات از غرب به شرق جریان دارد که حاشیه این رود به شدت باتلاقی است و در صورت تردد با خودرو باید مورد توجه قرار گیرد.این رودخانه به طور پراکنده دارای ماهی گورخری(Aphanius sophiae ) می‌باشد و در فصل حاضر پرنده هايي چون سليم طوقي، پرستو، اگرت سفيد و عقاب استپي در اين ناحيه وجود دارند. در اين منطقه در واقع بر اثر فرسايش رود در ارتفاعات شمالي اشتهارد (ارتفاعات حلقه دره) باتلاق نمكزار به اين قسمت زهكشي مي شود و از اين پس رود شور يك مسير غربي – شرقي را طي كرده است و به علت شيب بسيار كم زمين ، از سرعت اين رود كاسته و عمدتا در زمين نفوذ مي كند و زمينه ايجاد كوير اشتهارد را باعث مي شود . با عبور رود شور از اين نمكزار بر شوري اين آب افزوده شده و در پل عاصف الدوله در نزديكي پليس راه ماهدشت كاملاً شور شده و به طرف جنوب شرقي جريان مي يابد و نهايتاً به حوضه آبريز درياچه مسيله قم مي ريزد. علت نامگذاری منطقه به قاربوزآباد همجواری آن با روستای قاربوزآباد در شمال آن است. قاربوز در زبان آذری به معنای هندوانه است.
تاریخچه منطقه:
تپه قاربوز آباد مربوط به دوره ساسانیان تا سده ۴و ۵ ه. قاست و در شهرستان نظرآباد، بخش مرکزی، دهستان احمد آباد، روستای قاربوزآباد واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۷آبان ۱۳۸۶با شماره ثبت ۲۰۲۵۶به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
مسیر دسترسی:
برای دسترسی به این کویر میتوانید از جاده جدید نظرآباد کرج به اشتهارد که از میانه این کویر میگذرد استفاده کنید.

 


Eshtehard Desert is located in north of Eshtehard city and southeast of Mehrshahr.
GharpoozAbad hill backs to Sasanid era in 4 and 5 centuries. GaharpoozAbad is located in NazarAbad county, AhmadAbad District, GharpoozAbad village. GharpoozAbad village has been registered as one of Iranian national heritage on 18 November 2007.
Access route:
You can have access to desert from NazarAbad to Eshtehard new road.


 روستای برغان در دهستان برغان بخش چندار شهرستان ساوجبلاغ در غرب استان البرز و در کوه‌های البرز و در میان کرج و...
«آجین دوجین» یکی از روستاهای بخش چندار شهرستان ساوجبلاغ با قدمتی سه هزار ساله است. این روستا از شمال به روستای...
.
.
حضور استاندار البرز در منزل شهید محمد حسن فهمیده  و ادای احترام به این شهید