حمایت از کالای ایرانی | سه‌شنبه، ۲۹ خرداد ۱۳۹۷

نشست خبری رییس ستاد انتخابات استان البرز با موضوع انتخابات/ تبلیغ با امکانات دولتی ممنوع است

 

 

فتح‌الله حقیقی در جلسه پرسش و پاسخ با خبرنگاران استان که پیش از ظهر پنج‌شنبه در سالن شهدای دولت برگزار شد، با تأکید بر اینکه  برای افزایش مشارکت مردمی اقدامات شایان توجهی صورت گرفته است، گفت: هیچ کاندید و نامزد انتخاباتی حق ندارد خارج از قانون تبلیغات داشته باشد و با امکانات دولتی تبلیغات کند.

وی با تأکید بر لزوم وحدت و همدلی افزود:انتقادها باید سازنده  و منصفانه باشد و افراد مسئول باید به وظایف خود عمل کرده و به خدمت مردم بپردازند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری استان البرز در پاسخ به این پرسش که احکام فرمانداران کرج و فردیس سرپرستی است آیا با احکام سرپرستی انتخابات را برگزار خواهند کرد، بیان کرد: وزیر کشور می‌تواند برای سرپرستان فرمانداری‌ها به‌منظور برگزاری انتخابات احکام لازم را ابلاغ کند، سرپرستان فرمانداری‌های شهرستان‌های استان در حکم فرماندار عمل می‌کنند.

حقیقی با اشاره به اینکه انتخابات مظهر قدرت سیاسی ملت است که بدون شک از اهمیت بالایی برخوردار است، خاطرنشان کرد: به فرمانداران شهرستان‌های استان البرز اعلام‌شده برای نمایندگان خود دوره‌های آموزشی تخصصی پیرو قانون انتخابات برگزار کنند.

وی بیان کرد: تسلط بر قانون یکی از اصولی است که بایر در دو انتخابات پیش رو مدنظر قرار داده شود، به‌طورقطع خارج از حیطه قوانین نظام جمهوری اسلامی اقدامی انجام نخواهد گرفت.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری البرز در بخش دیگری اعلام کرد: بودجه انتخابات به استانداری و فرمانداری مرتبط نمی‌شود، این مبحث در قانون بودجه‌ای کشور مصوب و بر اساس شعبات برنامه‌ریزی لازم در این خصوص انجام می‌گیرد.

وی بابیان اینکه بسترسازی مشارکت در انتخابات با مساعدت سازمان‌های مرد نهاد امکان‌پذیر است، افزود: ستاد امنیت انتخابات و ساماندهی شبکه‌های مجازی در این ستاد موردبررسی قرار خواهد گرفت.

وی بابیان اینکه سیاه نمایی علیه یکدیگر  اقدامی ناشایستی است که به‌هیچ‌عنوان موردتوجه مردم قرار نخواهد گرفت، ادامه داد: ارکان انتخابات در استان البرز عملیاتی خواهد شد، ذینفعان مکلف و موظف به رعایت قانون هستند.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری البرز تصریح کرد: باید بستر حضور پرشور و باشکوه مردم با عزم ملی و همگانی بیش از گذشته فراهم شود.

 معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری البرز در ادامه  از برگزاری انتخابات مکانیزه در شش شهر استان خبر داد و گفت: تأمین امنیت انتخابات در صدر برنامه‌های شورای تأمین استان است.
وی بابیان اینکه در آستانه برگزاری دو انتخابات مهم ریاست جمهوری و شورای شهر و روستا قرار داریم، افزود: در دوره چهارم انتخابات شورای شهر و روستا در استان البرز سه زار و ۳۴۴ ثبت‌نام کردند.

حقیقی با تأکید بر اینکه در این دوره از انتخابات شورای شهر و روستا در سطح استان البرز سه هزار و ۸۷۵ نفر ثبت‌نام کردند که این امر با افزایش ۱۵ درصدی روبه‌رو بوده است، خاطرنشان کرد: در ارتباط با افزایش مشارکت ثبت‌نام نسبت به دوره چهارم در آقایان ۱۲ درصد و در بانوان ۵۱ درصد افزایش داشته‌ایم.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری البرز خاطرنشان کرد: در ثبت‌نام  انتخابات  شورای شهر در بخش آقایان ۲۸ درصد و بانوان ۶۳ درصد افزایش ثبت‌نام داشته‌ایم که این مبحث در روستا با افزایش دو درصدی ثبت‌نام مردان و ثبت‌نام ۳۵ درصدی زنان همراه بوده است.

وی با تأکید بر اینکه بر اساس انتشار وزارت کشور ده شهر پررقابت در عرصه ثبت‌نام شورای شهر انتخاب‌شده که کرج یکی از این شهرها و در رده هفتم قرار دارد، گفت: روستای اقدسیه استان البرز نیز دومین روستای پررقابت کشور در این حوزه محسوب می‌شود.

حقیقی بابیان اینکه ۲۶۲ روستا بالای ۲۰ خانوار در استان البرز  وجود دارد که باید انتخابات در آن برگزار شود، گفت:  ۱۰۰ درصد روستاهای استان واجد شرایط برگزاری انتخابات هستند.

وی با اشاره به اینکه در شهر برای هر کرسی حداقل ۹ و حداکثر ۲۱ به رقابت می‌پردازند، افزود: این امر در کرسی شورای روستاها حداقل دو و حداکثر چهار نفر خواهد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری البرز بیان کرد: بیشترین ثبت‌نام در رده سنی ۳۶ تا ۴۰ سال و کمترین ثبت‌نام در رده سنی بالای ۷۰ سال بوده است.

حقیقی با اعلام اینکه در ۶ شهر مشکین‌دشت، محمدشهر، ماهدشت، هشتگرد، کمالشهر و نظرآباد انتخابات تمام مکانیزه برگزار می‌شود، تصریح کرد: در شهرستان فردیس برای اولین بار انتخابات شورای شهر برگزار و ۹ نفر عضو شورا در این شهرستان خواهند بود.

وی یادآور شد: در ارتباط با شورا ثبت‌نام انجام و بررسی صلاحیت توسط هیئت اجرایی صورت پذیرفته است، هیئت نظارت از ۲۷ تا ۳۱ فرودین فرصت داشته نسبت به این مهم نظر دهد.

وی با تأکید بر اینکه دوم اردیبهشت نتایج به افراد واجد شرایط اعلام می‌شود، بیان کرد: افراد رد صلاحیت شده چهار روز فرصت دارند مراتب شکایات مبنی بر رد صلاحیت خود را به هیئت نظارت اعلام کنند.

حقیقی گفت: ​صیانت از ستاد ها و اجرای عادلانه قانون در خصوص آنها اهتمام ویژه ای داریم و ساماندهی شبکه های مجازی نیز در ستاد امنیت انتخابات در دستور کار قرار دارد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری البرز با اشاره به اینکه رسیدگی به شکایات به مدت ده روز از هفتم اردیبهشت تا ۱۶ این ماه انجام می‌شود، گفت: در روستاها هیئت نظارت بخش و شهر این مهم را انجام می‌دهند.

حقیقی بابیان اینکه در رابطه با انتخابات ریاست جمهوری ورود پیداکرده‌ایم، اظهار کرد: تشکیل  هیئت اجرایی در استان البرز در موعد مقرر در تمام شهرهای موردنیاز انجام و ثبت‌نام از داوطلبان به‌صورت متمرکز صورت پذیرفته است.

وی با اعلام اینکه تبلیغات انتخابات نامزدهای ریاست جمهوری از ۸ تا ۲۷ اردیبهشت انجام می‌شود، تصریح کرد:جلساتی با سازمان صداوسیما در رابطه به تبلیغات انجام‌شده است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار البرز بیان کرد: در دوره‌های پیشین تعداد کل شعب اخذ رأی استان هزار و ۱۳۷ شعبه بوده است که به‌طورقطع در این دوره افزایش پیدا خواهد کرد.

وی با اشاره به اینکه در دوره قبل یک‌میلیون و ۴۸۰ هزار و ۱۳۱ نفر در دوره قبل واحد شرایط رأی بودند، گفت: در آن دوره شاهد مشارکت ۸۰۰ هزار و ۲۷۹ نفر بودیم که آمار کمی را شامل می‌شود.

حقیقی بابیان اینکه در این دوره از انتخابات از ۲۵ فرایند ۲۴ فرایند مکانیزه خواهد بود، افزود: تمام شعبات اخذ رأی باید پوشش مخابرات داشته باشند که خوشبختانه از این نظر مشکلی وجود ندارد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری البرز اعلام کرد: بحث امنیت انتخابات حائز اهمیت است، در ارتباط با بحث امنیت عمومی انتخابات در شورای تأمین مصوباتی را داشته‌ایم.