رونق تولید ملی | یک‌شنبه، ۴ اسفند ۱۳۹۸

مقاوم سازی اقتصاد کشور با احداث بزرگترین کارخانه فولادسازی در استان البرز +عکس

گزارش خبری/

طبق آمار موسسه بین المللی آهن و فولاد و سازمان توسعه و نوسازی معادن، رتبه ایران در بین کشورهای تولیدکننده فولاد جهان طی سال های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۳ پانزدهم بوده است.در این رده بندی کشور چین رتبه نخست را به خود اختصاص داده است، ۱۰ سال پیش در سال ۲۰۰۳ این کشور با تولید ۱۹۵ میلیون تن فولاد خام سهمی معادل ۹/۲۲ از کل تولید جهان را داشت. بعد از چین کشورهای ژاپن با ۱۱۰ میلیون تن و ایالات متحده با ۸۷ میلیون تن در رده‌های بعدی تولید فولاد قرار دارند. رتبه‌های چهارم تا هفتم به ترتیب به هند، روسیه، کره جنوبی و آلمان تعلق دارد،در میان کشورهای منطقه نیز ترکیه با ۷/۳۴ میلیون تن در رده هشتم جهانی است. تولید این کشور در سال ۲۰۰۰ معادل ۳/۱۴ میلیون تن بوده و در رتبه هفدهم جهانی قرار داشته است. همچنین کشورمان ایران از ۶/۶ میلیون تن تولید و رتبه ۲۲ در سال ۲۰۰۰ به تولید ۴/۱۵ میلیون تن دست یافته و با ۷ پله ارتقا به رده پانزدهم جهان رسیده است.

 

 طبق برنامه ششم توسعه رشد اقتصادی کشور در بخش صنعت باید به 8 درصد برسد، بستن درب چاه های نفت و مقاوم سازی اقتصاد داخلی، اصلی ترین استراتژی دولت در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی است،رویکردی که در استان صنعتی البرز و در مجاورت پایتخت کشور به جد دنبال می شود؛ ایجاد مشوق های سرمایه گذاری خارجی یکی از استراتژی های دولت در این زمینه بشمار می رود.

استان البرز با برخورداری از 100 برند ملی در حوزه صنعت عزم خود را جزم نموده تا با سرمایه های داخلی و خارجی ظرفیت تولید و صادرات خود را بالا برده و فناوری های نوین را نیز وارد چرخه صنعت و تولید نماید، استانی که در تلاش است تا  یکی از پیشتازان مقاوم سازی اقتصاد داخلی در کشور باشد.

 

 

 

***"سیدحمیدطهائی استاندار البرز " در تبیین سیاست های کلی دولت در استان پیرامون سرمایه گذاری خارجی و قرابت آن با راهبردهای اقتصاد مقاومتی می گوید: «در ارتباط با تولید داخلی ابتدا بررسی زیربناهای داخلی مورد توجه قرار می گیرد، بدان معنا که باید برای افزایش تولید ملی واحدهای که دچار رکود شده اند را از وضعیت فعلی خارج کنیم. هدف و برنامه اصلی ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در استان البرز همین رویه است چرا که منابعی از اقتصاد ملی در اختیار این واحدها قرار گرفته و باید بهره برداری مناسبی از این سرمایه گذاری ها داشته باشیم.»

طهائی اضافه می کند: «بنای کار دولت بر این است که اگر سرمایه داخلی برای توسعه و گسترش تولیدات داخلی داریم از منابع موجود استفاده شود در غیر این صورت هر سرمایه گذار داخلی و خارجی که اعلام آمادگی کند با پیش شرط ورود انتقال فناوری و تکنولوژی نوین به داخل استان از ورودش استقبال کرده و در جهت توسعه اقتصادی سرمایه آن را وارد استان خواهیم کرد.»

 

رئیس شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی در استان البرز می گوید: «برانیم تا 30 درصد از کالاهایی که با سرمایه گذاری های داخلی و خارجی تولید می شود به امر صادرات اختصاص خواهد یافت. اما این پایان کار نیست، با این استراتژی علاوه بر اینکه تولید داخلی به رونق خواهد افتاد، سهم عمده ای از دغدغه اشتغال و بکارگیری نیروی انسانی نیز با آغاز بکار واحدهایی که در حال تعطیل شدن بوده اند، برطرف می شود.»
 
استاندار البرز می گوید: «در واقع اجرای مشوق های سرمایه گذاری خارجی منافاتی با مقاوم سازی اقتصاد داخلی نداشته و همراستا با تقویت بنیان واحدهای صنعتی و تولیدی کشور است.»
 

وی اضافه می کند: «طبق برنامه پنجم قانون توسعه کشور دولت واردات را کاهش خواهد و خود در داخل تولید محصولات مورد نیاز مصرفی را عهده دار می شود. بر این اساس مجوز احداث 14 کارخانه و واحد صنعتی در داخل کشور صادر شد که بخشی از آن با سرمایه گذاری های خارجی به انجام خواهد رسید. استان البرز نیز یکی از همین استانها است که در ابتدای سال اولین واحد تولیدی با هدف قطع واردات و صادرات کالا  با مشارکت سرمایه گذاران خارجی فعالیت خود را آغاز کرد. طرحی که 1500 فرصت شغلی را در استان سبب ساز خواهد بود.»

 

 


طهائی می گوید: «سرمایه گذاری که انتقال فناوری و آبادانی را به همراه داشته باشد مورد اقبال دولت واقع خواهد شد.»

بنا به اظهارات استاندار البرز قرار است بزرگترین صنایع کارخانجات تولید فولاد و ماشین الات کشور توسط شرکت دانیلی طی ماه های آتی در این استان افتتاح شود.

مقر اصلی این شرکت در منطقه بوتریو(شمال شرقی ایتالیا) واقع شده، خطوط متنوع عملیات تولید در طراحی، تولید کارخانه ای، «استارت آپ» کارخانه ها برای تولید فولاد و فلزات غیرآهنی، دامنه از فرآوری سنگ آهن، تبدیل قراضه به ذوب، ریخته گری، نورد و شماری از محصولات نهایی، تخت، طویل و لوله از جمله محصولات آن بشمار می رود.

 

هر چند در نگاه نخست  افزایش ظرفیت تولید محصولات (فولاد و آلومینیوم) و بهبود کیفیت اصلی ترین رویکرد در راه اندازی واحدکارخانجات تولید فولاد می باشد، با توجه به موقعیت استان البرز از حیث دسترسی به معادن معدنی موجود ایجاد ارزش افزوده از منابع داخلی و تبدیل آن به سرمایه، اصلی ترین راهبرد در مسیر تحقق راهبردهای اقتصاد مقاومتی خواهد بود.

ضمن اینکه توان داخلی کشور در تولید محصولات فولادی رقابتی تر می سازد.

 

 


 

در حال حاضر 65 کشور عضو انجمن جهاني فولاد هستند که 99 درصد از توليد فولاد خام جهان را در اختيار دارند و نزديک به 80درصد توليد فولاد در ايران به روش احياي مستقيم و به طور عمده در شرکت هاي فولاد مبارکه،‌ فولاد خوزستان،‌ فولاد خراسان و فولاد هرمزگان توليد مي شود که با راه اندازی این واحد توسط بخش خصوصی می توان امیدوار بود استان البرز نیز در آینده نزدیک یکی از قطب های صادرات فولاد در کشور باشد.


گزارش: سپیده غفاری