رونق تولید ملی | جمعه، ۳۱ خرداد ۱۳۹۸

ماموریت پلیس باید از مداخله و مقابله, به تقابل نرم تغییر کند

معاون اجتماعی ناجا در البرز:

 

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرج، سردار سعید منتظرالمهدی در همایش فرماندهان و روسای کلانتری و پاسگاه‌های انتظامی استان البرز که پیش از ظهر امروز با حضور رئیس پلیس پیشگیری ناجا، فرمانده انتظامی استان، استاندار و رئیس‌کل دادگستری البرز در ستاد فرماندهی انتظامی البرز برگزار شد، با تاکید بر اینکه شعار نیروی انتظامی سرمشق فعالیت‌های یک‌ساله نیروی انتظامی است، اظهار داشت: اجرای شعار  "پلیس، تلاش جهادی، کارآمدی و اقتدار" باید برای رضای خدا و اقدامات انجام شده باید در راستای ادامه راه شهدا باشد.

وی با تاکید بر اینکه برای رسیدن به نتیجه مطلوب باید تلاش کنیم، افزود: از آفت‌های تلاش این است که برای رسیدن به هدفی، موانع موجود را شکست تلقی کنیم.

معاون اجتماعی ناجا بیان کرد: کارآمدی مولفه‌ای است که از جنس اثربخشی بوده که براساس آن انجام و فرجام مطلوب فعالیت‌ها و کارها با کمترین هزینه و بیشترین بهره‌وری انجام می‌شود.

وی تصریح کرد: امروزه در دنیا برای مدیریت سیستم‌ها از افراد کارآمد استفاده می‌کنند که دارای قدرت شناخت دقیق از هیجانات خود و طرف مقابل هستند و می‌توانند آن هیجانات را مدیریت کنند.

منتظرالمهدی با تاکید بر اینکه برای مدیریت موفق باید نمره منزلت اجتماعی را در جامعه بالا ببریم، گفت: برای افزایش این امر عوامل برون سازمانی، عوامل درون سازمانی و پرسنل هستند که این افراد به تنهایی 40 درصد منزلت اجتماعی را به عهده دارند.

وی خاطرنشان کرد: برخورد مناسب و ارائه تصویری خوب از پلیس در جامعه باید توسط پرسنل انجام شود که امری بسیار مهم و حائز اهمیت است.

معاون اجتماعی ناجا از اقتدار به عنوان قدرت نرم و اقتدار نرم یاد کرد و اظهار داشت: در اقتدار نرم، زور، ابزار و وسیله در اختیار عقل، فکر و اندیشه است و در صورت نیاز از قدرت نرم استفاده می‌شود.

وی با اشاره به جرم، کج‌روی و امنیت بیان کرد: همه به این واقعیت اذعان داریم که جرم و کج‌روی لطافت را از جامعه می‌ستاند و چهره شهر را زشت کرده و ذهن و روان شهروندان را مکدر می‌سازد.

منتظرالمهدی خاطرنشان کرد: افزایش جرم حتی به کمترین اندازه آن ایمنی و آسایش شهروندان را دستخوش آسیب کرده و تراز امنیت اجتماعی را در جامعه کاهش می‌دهد.

وی افزود: براساس شواهد علمی و پژوهشی، افزایش جرم و کج‌روی ارتباط معناداری با کاهش اعتماد عمومی و سرمایه‌های اجتماعی دارد و افزایش آن تاثیر بسزایی در رشد و بالندگی تک تک افراد جامعه دارد و توجه ویژه به این امر از نان شب واجب‌تر است، چراکه افزایش دامنه شیوع جرم و کج‌روی به دست‌آوردن نان شب را نیز مشکل می‌سازد.

وی با اشاره به مقایسه ماموریت و وظایف پلیس در دهه‌های گذشته، گفت: ماموریت پلیس در قدیم بر اساس مداخله و مقابله بود و پس از ورود به عصر ارتباطات این رویکرد به تقابل نرم تغییر می‌کند و تبدیل به پلیس هوشمند، مسئول و آگاه می‌شود و ارتباط میان پلیس و مردم بیشتر می‌شود.

معاون اجتماعی ناجا با بیان اینکه در حیطه وظایف پلیس جدید، مردم به عنوان اصلی‌ترین مولفه در سرمایه‌های اجتماعی هستند، گفت: برقراری ارتباط و ایجاد اعتماد از عوامل مهم در کاهش جرم و تخلفات محسوب می‌شود.

وی اظهار داشت: برای موفقیت در ماموریت‌ها باید از انحراف، جرم و پدیده‌های نوظهور پیشی بگیریم و تنها در این صورت می‌توانیم سیمای جامعه را تلطیف کنیم و امنیت واقعی را در جامعه ساری و جاری کنیم.

منتظرالمهدی از معاونت اجتماعی به عنوان چشم و دیده‌بان نیروی انتظامی یاد کرد و افزود: از ماموریت‌های مهم این معاونت بعد آموزش همگانی، ایجاد دایره‌های مشاوره و مددکاری و مهارت مقابله با پدیده‌های نوظهور است که در این راستا استفاده از رسانه‌ها نقش مهمی را بر عهده دارد.

وی همچنین پاسداری فرهنگی از جامعه را از مهمترین وظایف نیروی انتظامی تلقی کرد.