حمایت از کالای ایرانی | جمعه، ۲۳ آذر ۱۳۹۷

طرح نظارت مستمر بر پایگاه های تغذیه سالم در مدارس البرز آغاز شد

طرح نظارت مستمر بر پایگاه های تغذیه سالم در مدارس البرز آغاز شد

محسن صادقیان روز چهار شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: این طرح در سال تحصیلی 97-96 با هدف بررسی وضعیت مجوز فعالیت پایگاه های تغذیه سالم در سازمان دانش آموزی البرز اجرایی شد.
وی اظهار کرد: اولویت اصلی سازمان دانش آموزی در زمینه پایگاه های تغذیه سالم مدارس با محوریت نظارت بر عملکرد این اماکن و کمک به بهبود تغذیه دانش آموزان است.
وی بیان کرد: پایگاه های تغذیه سالم در مدارس بر اساس ابلاغ وزارت آموزش وپرورش به منظور تامین بخشی از انرژی و مواد مغذی سالم مورد نیاز دانش آموزان تشکیل و فعال شده اند.
وی با اشاره به اینکه این پایگاه ها با هدف عملیاتی کردن اقتصاد مقاومتی ، حمایت از تولیدات داخلی، کارآفرینی و ایجاد شغل برای نیروهای وابسته به سازمان دانش آموزی راه اندازی شده اند، یاد آور شد: در این پایگاه ها باید تغذیه سالم عرضه شود.
وی حمایت از حقوق مصرف کنندگان به ویژه دانش آموزان، ایجاد نقش فعال اقتصادی برای مربیان و کارشناسان عضو سازمان دانش آموزی، تربیت اقتصادی دانش آموزان، مربیان و کارشناسان عضو سازمان دانش آموزی، تآمین منابع درآمدزایی برای تقویت برنامه های فرهنگی- اجتماعی، ترویج نمادهای ایرانی-اسلامی در محصولات تولیدی و توزیعی را از جمله اهداف فعال شدن پایگاه های تغذیه سالم در مدارس ذکر کرد.
رئیس سازمان دانش آموزی البرز ادامه داد: به منظور تسهیل دسترسی دانش آموزان به وعده های غذایی سالم، استانداردسازی و نظارت موثر بر پایگاه های تغذیه سالم مدارس، نظارت بر امور اجرایی و مدیریت پایگاه های تغذیه سالم مدارس ، طی ابلاغیه ی وزیر آموزش و پرورش در 13 دی ماه 93 به سازمان دانش آموزی واگذار شده است.
صادقیان تصریح کرد: براساس بخشنامه و دستورالعمل پایگاه های تغذیه مدارس در 17 آذر ماه 97 کمیته ای با حضور اعضاء ستاد در محل دفتر معاونت پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش استان تشکیل شد که در آن مقرر شد مبالغی بابت نظارت حق سالانه پرداخت شود که میزان آن را شورای برنامه ریزی سازمان دانش آموزی مناطق و شهرستانهای تابعه تعیین می کنند.
وی اضافه کرد: در این نشست مقرر گردید با همکاری کارشناسان سازمان دانش آموزی و کارشناسان اداره بهداشت و سلامت مناطق و شهرستانهای تابعه، تیم نظارت بر بوفه های مدارس به منظور بازدید برای صدور مجور و شناسایی نقاط ضعف و قوت بوفه های فعال به مدارس نواحی و مناطق هشت گانه آموزش و پرورش اعزام شوند.
وی تاکید کرد: در قالب برنامه جدید مجوز پایگاه های تغذیه سالم مدارس به مدت سه سال صادر می شود اما مبالغ حق نظارت به صورت سالیانه دریافت می گردد.
استان البرز 2 هزار و 723 مدرسه دولتی و غیر دولتی به صورت تک شیفت و دو شیفته دارد.
بیش از 455 هزار دانش آموز در مدارس البرز تحصیل می کنند.