Skip to Content

شهرستان اشتهارد


  

اشتهارد

اِشتِهارد يکي از شهرهاي استان البرز در ايران است.

اشتهارد شهري است خشک و کويري در 100 کيلومتري تهران و 63 کيلومتري کرج. اين شهر علاوه بر شهر قديمي اشتهارد داراي يک مجموعه بزرگ صنعتي با نام شهر صنعتي اشتهارد نيز مي‌باشد.
مردم بومي اشتهارد به گويشي از زبان تاتي با لهجه خاص اشتهاردي که بازمانده زبان قديم منطقه ماد يا زبان آذري مي‌باشد سخن مي‌گويند.

نام
به نظر برخي نام اشتهارد از دو بخش «اشته» و «ارد» تشکيل شده‌است. در زبان مردم اشتهارد، «اشت» (Eshta) به معناي ايستادن مي‌باشد و در نام اشتهارد به معني ايستگاه يا سکونتگاه است و «ارد» همان ارت (arta) در زبان پهلوي به معناي مقدس مي‌باشد (همانطور که در نام اردبيل به معناي شهر مقدس آمده‌است) بنابراين ترکيب دو واژه «اشت» و «ارد» مي‌شود سکونتگاه مقدس.
نظر ديگري بر اين است که اشتهارد در اصل «اشته ده» يعني ده شما که به مرور زمان و ابدال حروف، اشتهارد ناميده مي‌شود.
همچنين گفته مي‌شود که نام اشتهارد در اصل «اشترده» بوده که صورتي است از واژه «استرده» و «سترده» به معني صاف و هموار و بي درخت.
مردم اشتهارد بيشتر نام شهرشان را «اشتارد» تلفظ مي‌کنند که معني آن براي عموم مردم نا شناخته مي‌باشد.

موقعيت
اشتهارد از توابع شهرستان کرج و جزء استان البرز در /22 و 50 طول شرقي و /43 و 35 عرض شمالي قرار دارد. با شهر تهران 100 کيلومتر و با شهر کرج 63 کيلومتر فاصله دارد. اين شهر در يک منطقه نسبتاً کويري با آب و هواي نيمه خشک واقع شده‌است. مساحت آن متجاوز از 800کيلومتر مربع و در مسير جاده تهران به استان‌هاي غربي ايران واقع است. مطابق آخرين سرشماري، جمعيت آن 25000 نفر است. از طرف شمال به ارتفاعات «حلقه‌دره» و محدوده شهرستان نظرآباد و از طرف جنوب به ارتفاعات «قزل‌باش» و محدوده شهر ملارد و از طرف شرق به رودخانه شور و محدوده شهر کرج و از طرف غرب به محدوده شهر بوئين زهرا محدود مي‌شود.

در سال 1331 در اشتهارد شهرداري تأسيس شده ولي تا پيروزي انقلاب اسلامي در آن پيشرفت چنداني بوجود نيامد. پس از انقلاب اسلامي شهر به سرعت روبه پيشرفت گذاشته و اخيراً با احداث بزرگترين شهرک صنعتي کشور در اين منطقه که ظرفيت آن حدود دو هزار واحد صنعتي کوچک و بزرگ مي‌باشد سرعت رشد شهر افزايش يافته و به منطقه‌اي مهاجر پذير تبديل گرديده که جمعيت زيادي از مناطق مختلف در آن سکونت يافته‌اند.
 

Eshtehard is a city in and the capital of Eshtehard District, in Karaj County, Alborz province.  
Its distance from the capital Tehran is around 100 kmand from Karaj around 63 km.
Eshtehard is located in a dry desert. The city has a large collection of industries. Eshtehard also is known as an industrial city. 
 
Tati is dialect of the indigenous people of Eshtehard.

 

 روستای برغان در دهستان برغان بخش چندار شهرستان ساوجبلاغ در غرب استان البرز و در کوه‌های البرز و در میان کرج و...
«آجین دوجین» یکی از روستاهای بخش چندار شهرستان ساوجبلاغ با قدمتی سه هزار ساله است. این روستا از شمال به روستای...
.
.
حضور استاندار البرز در منزل شهید محمد حسن فهمیده  و ادای احترام به این شهید