جهش تولید | چهارشنبه، ۲۰ فروردین ۱۳۹۹

شمار ایستگاه های مطالعه کرج به 24 مورد می رسد

خبر:

 

به گزارش ایرنا ، علی قنبرزمانی روز سه شنبه در نشست انجمن کتابخانه های کرج افزود: متراژ استاندارد برای فضای کتابخانه ای 8 متر مربع برای هر صد نفر است در حالیکه در شهرستان کرج با وجود 19 باب کتابخانه نهادی و 18 باب کتابخانه مشارکتی، سرانه یک متر مربع برای هر یکصد نفر وجود دارد.
وی ادامه داد: یکی از راه های توسعه فضای کتابخانه ها تعامل انجمن خیرین کتابخانه ساز با خیرین فرهنگی و تلاش برای فعال نمودن خیرین در این بخش می باشد.
سرپرست فرمانداری کرج گفت: اکنون تعدادی از روستاهای شهرستان کرج شامل نساء حسنکدر، سیاهکلاهان و محمود آباد، راشته و احمد آباد کتابخانه سیار روستایی وجود دارد که با توجه به استقبال روستائیان ، کتابخانه سیاردر روستاهای دیگر نیز گسترش خواهد یافت.
وی خاطرنشان کرد: یکی از اولویت های انجمن کتابخانه ها، بالا بردن میزان دسترسی نابینایان به کتابخانه هاست. در حال حاضر تنها کتابخانه حاوی کتاب های صوتی و بریل، کتابخانه امیرکبیر کرج کی باشد که 304 شهروند نابینا در آن عضو می باشند .
وی اضافه کرد: به دنبال آن هستیم تا با توسعه نسخ بریل در این کتابخانه و همچنین استفاده از آنها در کتابخانه های دیگر شهرستان، امکان دسترسی شهروندان نابینا به این کتاب ها را افزایش دهیم.
زمانی به ضرورت گرامیداشت هفته کتاب تاکید کرد و گفت: برنامه های گرامیداشت هفته کتاب و کتابخوانی از 24 تا 30 آبان ماه اجرا می شود که از جمله آنها، تبلیغ و ترویج اهدای کتاب به کتابخانه ها، برگزاری نشست ادبی با حضور مسوولین کانون ادبی و شعرای برجسته منطقه و ارسال پیامک در راستای ارتقا سطح مطالعه مفید در کتابخانه ها است .
وی همچنین به نواخته شدن زنگ مطالعه در مدارس نیز با حضور مسوولین استانی ، برگزاری جلسات قصه خوانی و روخوانی کتاب با حضور اعضا کودک و خانواده های آنها، بازدید مدارس از کتابخانه ها در یک روز خاص و مسابقات نقاشی ویژه کودکا نیز در راستای ترویج مطالعه در کودکان و نوجوانان مورد اشاره قرار داد. 
زمانی گفت: انس با کتاب و بالا بودن سرانه مطالعه در هر جامعه نشان دهنده توسعه فرهنگی آن جامعه است، بنا براین باید تلاش کنیم با گسترش فضاهای کتبخانه ای در کنار ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی، حرکت جامعه به سوی مطالعه را تسریع کنیم.
در پایان این جلسه کتابخانه و ایستگاه مطالعه فرمانداری ویژه کرج افتتاح شد.