سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۳۰ شهریور ۱۴۰۰

دستاوردهای انقلاب اسلامی

دستاوردهای انقلاب اسلامیLoading the player...

۲۲ بهمن ۱۳۹۶ انقلاب اسلامی ۳۹ بهار را پُشت سر می گذارد و وارد چهلمین سال خود می شود.

چهار دهه تلاش، مقاومت، بیداری، ایستادگی، پیشرفت، آبادانی، استقلال ، آزادی را گرامی می داریم. آنتونی گیدنز جامعه شناس مشهور جهان می گوید اگر از من درباره تاثیر انقلاب اسلامی سوال کنید می گویم: «انقلاب اسلامی نگاه و رویکرد دنیا را از توجه به لیبرالیسم و سوسیالیسم به سمت اسلام برگرداند و این یک دستاورد بزرگ است».

خانم مارگارت تاچر نخست وزیر وقت انگلستان در زمان وقوع انقلاب اسلامی که او را به عنوان بانوی آهنین نامیده اند گفت: "بعد از جنگ سرد، بزرگترین نگرانی ما وقوع انقلاب اسلامی است» .

انقلاب اسلامی دستاوردها، ویژگی و کارنامه موفقی را دارد که پرداختن به آنها مجالی دیگر را می طلبد اما در یک دسته بندی کلی آنچه که انقلاب اسلامی را نسبت به سایر انقلاب های جهان برتری بخشیده و قرن بیستم «قرن امام خمینی» نامیده شده است همانا؛ «دینی و اسلامی بودن، نفوذ رهبری، فراگیری قشری (حضور یکپارچه آحاد مردم) ، استقلال و عدم اتکا به هیچ قدرت خارجی، بازتاب منطقه ای و جهانی انقلاب اسلامی از حیث صدور انقلاب در معنا و مفهوم و نیز الگو شدن برای جنبش های اسلامی در جهان اسلام»  را باید مورد توجه قرار داد.

افزون بر این انقلاب اسلامی «الهام بخش و هدایتگری مبارزه محرومان و مستضعفان علیه مستکبرین ، ظهور نسل جدیدی از رهبران اسلامگرا در جهان اسلام که مخالف سیطره استکبار بودند، شکستن  اسطوره شکست ناپذیری اسرائیل و به چالش کشیدن و فرو ریختن هیمنه کاریکاتوری آمریکا  در جهان» را باید از جمله دستآوردهای انقلاب اسلامی مورد توجه قرار داد .

انقلاب اسلامی موفق شد نظام استبدادی ۲۵۰۰ ساله شاهنشاهی را ساقط و جمهوری اسلامی« متکی بر آرای مردم و نظام دینی» را جایگزین آن نماید

آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.