Skip to Content

ترکه بافی

شيوه کار چم بافي، مروار بافي و ترکه بافي به طور تقريبي مشابه يکديگر و شبيه بافت شعاعي بامبو است به اين طريق که بافندگان ابتدا ترکه‌ هاي درخت را که ماده اوليه مورد مصرف آنها است انتخاب و آن تعداد از ترکه‌ هايي را که قابليت تقسيم شدن به دو ، سه يا چهار قسمت را دارند ابتدا برش طولي داده و سپس از نظر اندازه به طول ‌هاي مورد نياز در آورده و در آب خیس می کنند تا انعطاف پذير و قابل استفاده شود.
در مرحله بافت تعدا چهار عدد از ترکه‌ها در کنار يکديگر قرار گرفته و تعداد چهار يا پنج ترکه ديگر بصورت متقاطع روي آنها قرار مي ‌گيرد تا تشکيل يک ستاره هشت پر را بدهد آنگاه به وسيله ترکه ‌هاي باريک ‌تري مهار شده و بافنده با ترکه ‌هاي نازک عمل بافت را به شيوه يکي از زير، يکي از رو آغاز کرده و ترکه‌ ها را بطور يک در ميان از لابلاي ترکه‌هايي که قبلاً بطور متقاطع روي يکديگر قرار گرفته عبور مي‌ دهد و اين کار را تا تکميل قسمت کف وسیله ای که توليد آن مورد نظر است انجام می دهند.
بعد از پايان کار بافت قسمت کف، در محلي که قرار است از آن جا به بعد لبه کار بافته شود عموما صنعتگران به بافت حالت مارپيچ داده و کار را به شيوه قبلي ادامه مي ‌دهند و انتهاي کار را نيز بصورت مارپيچ در آورده و سر ترکه ‌هايي را که در واقع حالت تار کار را دارند به داخل قسمت مارپيچ خم مي‌ کنند.

 

what are the first longitudinal incision and the size of the required length and soaked in water to be flexible and usable.

In the context of the four sticks together and four or five other wand cross is placed on them to give up a star with eight small sticks then by a more restrained and weavers thin sticks is doing.

those that do are actually blurry into the spiral are bent.روستای برغان در دهستان برغان بخش چندار شهرستان ساوجبلاغ در غرب استان البرز و در کوه‌های البرز و در میان کرج و...
«آجین دوجین» یکی از روستاهای بخش چندار شهرستان ساوجبلاغ با قدمتی سه هزار ساله است. این روستا از شمال به روستای...
.
.
حضور استاندار البرز در منزل شهید محمد حسن فهمیده  و ادای احترام به این شهید