حمایت از کالای ایرانی | چهارشنبه، ۲۷ تیر ۱۳۹۷

بیش از 340 هزار سالمند در البرز زندگی می‌کند

 
به گزارش ایسنا منطقه البرز، علی قنبر زمانی امروز شنبه(27 خرداد)، در نشست شورای سالمندان شهرستان کرج گفت: بر اساس آمارهای سال 1395، در کل کشور حدود هفت و نیم میلیون نفر سالمند داریم  که سهم استان البرز از این تعداد ، بیش از 340 هزار نفر است.
قنبرزمانی افزود: با توجه به روند صعودی حرکت جامعه به سمت سالمندی، می‌بایست تمهیدات لازم برای ارائه خدمات به این قشر اندیشیده شود.
وی در ادامه برخی خدمات مورد نیاز سالمندان را برشمرد و گفت: دسترسی آسان به خدمات بهداشت و درمان، استفاده از تخفیفات ویژه سالمندان در مراکز درمانی، ورزشی، فرهنگی و هنری ، از جمله این خدمات است که می بایست دستگاه‌های مربوطه در شرح وظایف خود مطابق آیین نامه شورای سالمندان نسبت به آن با جدیت اقدام نمایند.
وی افزود: همچنین در موضوع مناسب سازی مسیر تردد سالمندان و هم سطح سازی در خیابان‌ها، پارک‌ها، مراکز دولتی و ساختمان‌های اداری ، شهرداری‌ها و ادارات مربوطه مسئولیت مستقیم دارند و این موضوع بعنوان یکی از معیارهای سنجش میزان تکریم ارباب رجوع در ادارات سنجیده می‌شود.
سرپرست معاونت استانداری و فرمانداری ویژه کرج، همچنین تشکیل سازمان‌های مردم نهاد حامی سالمندان را یک اقدام مهم برای حمایت از این افراد دانست و گفت: آموزش عمومی جهت رعایت حقوق سالمندان و تلاش برای رفع مشکلات این قشر، از مهمترین اقداماتی است که سازمان‌های مردم نهاد می‌توانند انجام دهند.
وی  برخی برنامه‌های ورزشی نظیر پیاده‌روی‌های خانوادگی و برگزاری اردوهای تفریحی برای سالمندان را از برنامه‌های مفید جهت غنی سازی اوقات فراغت آنان برشمرد و از دستگاه‌های عضو شورای سالمندان خواست در جلسه بعد برنامه‌های پیشنهادی خود را ارائه دهند.
سرپرست فرمانداری کرج، سالمندان را گنجینه‌ای از تجربیات فراروی نسل جوان دانسته و گفت: اگر از حاصل تجربیات سال‌ها تلاش این عزیزان به درستی بهره نگیریم، ضررهای جبران ناپذیری به نیروی کار فعال امروز جامعه وارد می شود و سال‌ها طول می کشد تا نیروهای جوان امروز بتوانند خود را به تخصص و مهارت نسل قبل برسانند؛  بنابراین باید علاوه از استفاده از حضور این عزیزان در اتاق‌های فکر، مجامع مختلف علمی و فرهنگی، زمینه را برای توسعه تجربیات آنها به نسل بعد آماده کنیم.
قنبرزمانی در پایان، اطلاع رسانی به سالمندان در خصوص مراکز ارائه خدمات به آنان را از مهمترین وظایف دستگاه‌های عضو شورای سالمندان خواند و گفت: بسیاری از سالمندان از مراکز مختلف درمانی، ورزشی و فرهنگی و هنری خدمات رسان به این قشر  اطلاع ندارند که می‌بایست با هماهنگی و اطلاع رسانی مناسب، آنان را آگاه کرد.