سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۸ شهریور ۱۴۰۰

امامزاده بی بی سکینه - show-content

 

 

امامزاده بی بی سکینه

امامزاده بی بی سکینه


 
امامزاده بی بی سکینه
امامزاده بی بی سکینه دختر گرامی امام موسی کاظم (ع)  و خواهر بزرگوار امام رضا می باشد که در 40 کیلوتری غرب  شهریار در کنار جاده ترانزیتی ملارد- اشتهارد و در دهستانی به نام بی بی سکینه واقع است. این امامزاده با توجه به کرامات فراوانش و صفا و معنویتی که در آن موج میزند از گذشته های دور مورد توجه مردم بوده و از آن در کتب قدیمی نام برده شده است. هم اکنون هرساله پذیرای بیش از یک میلیون نفر زائر از سراسر کشور است.امام زاده بی بی سکینه؛ شهریار ساختمان اصلی بقعه با نمای خارجی سنگ، فضای داخلی به طور کامل آینه کاری بوده و بسیار اعجاب بر انگیز است. ضریح آن نقره ای و طلا کوب بوده و گنبد کاشی و دو گلدسته دارد. زایر سرایی با 15 اتاق در کنار این امامزاده وجود دارد که با توجه به زایران زیاد امامزاده به هیچ وجه کافی نمی باشد و توجه بیشتر مسولین را می طلبد.امام زاده بی بی سکینه؛ شهریار درباره نحوه درگذشت ایشان در کتب کنزالانساب و همچنین در کتاب بهرالانصاب آمده است که :فرزندان امام موسی کاظم (ع) عبدالرحمن، زید، سلیمان، حمزه و سکینه خاتون در ولایت زهر آب افتادند. عبدالرحمن و زید را در پلنگ آباد و سلیمان را کوشک آباد و سکینه خاتون بنت امام موسی کاظم (ع) را در شهر آباد شهید کردند. خارجیان مرد آباد از عقب آمدند؛ در شهر آباد چشمه ای بود پر آب که حضرت سکینه خاتون خود را در میانه ی آب افکند و غایب شد.
 
تصاويري از نماي زيباي داخلي امام زاده بی بی سکینه؛ شهریار با توجه به مطالب فوق و اینکه حضرت سکینه خاتون خواهر گرانقدر حضرت معصومه و امام رضا (ع) بوده و شیعیان به ایشان ارادت خاصی دارند؛ با ایجاد تسهیلات و امکانات رفاهی بیشتر در این بقعه نظر به نزدیکی آن به تهران بیش از پیش می تواند مورد توجه قرار گیرد و هر هفته میعادگاه عاشقان ائمه اطهار و خاصه امام رضا (ع)باشد.
 
 
Imamzade Bibi Sakine
Imamzade Bibi Sakine is the daughter of Imam Moosa Kazem and sister of Imam Reza. The tomb of Imamzade is located 60 kilometer from Eshtehard next to Malard - Eshtehard road in Bibi Sakine village. This shrine has a very spritual atmosphere. The exterior of the tomb is made by stone and there are magnificent mirrors inside the building.