رونق تولید ملی | یک‌شنبه، ۴ اسفند ۱۳۹۸

آداب و رسوم استان البرز در ماه محرم

آداب و رسوم استان البرز در ماه محرمالبرز حلقه واسط دوتمدن ری و کاسپین است که از یک سو تا خراسان و از سوی دیگر تا زنجان ادامه و آدابی مشابه دارند.

در گذشته کرج ،اولین شب ماه محرم بسیار ارج قرب داشت تا جایی که بزرگان اقوام و فامیل معتقد بودنددرماه اقامه عزای حسین (ع)، با قلب کینه دار و نفاق که خلوصی در آن نیست ،خداوند عزاداری ها را نمی پذیردو تلاش می کردند کدورت ها را از بین برده و افراد را آشتی دهند . همان کاری که در اوایل نوروز می شود. به همین سبب در خانه ی بزرگ قوم یا مسجد و حسینه جمع می شدند و مراسم رفع کدورت برپا می کردند که این وجه مشخصه عزاداری در کرج بزرگ بود.

همچنین تعزیه خوانی در البرز که مسلما یکی از قطب های ایران است زبانزد بود .

اساسا تعزیه نقشی عجیب در تئاتر و سینمای ایران  ایجاد کرده است .از سوی دیگر صفویه پرو بال زیادی به تعزیه دادو از آل بویه هم رد پایی وجود دارد. از آنجا که حکومت صفویه رقیب قدری چون عثمانی داشت که اهل سنت بود ، تعزیه را قوت داد ودر کوچه بازار فریاد شیعه را بلند کرد.  پادشاهان قاجار نیز ، مشخصا ناصرالدین شاه در این زمینه تلاش فراوانی کرده و تکیه دولت را نیز به همین دلیل به تقلید از معماری و سالن های نمایش فرانسه و انگلیس برپا کرد که البته رضا خان ویرانش کرد.

نکته ای که باید به آن توجه کنیم حقوق جانداران است .در محرم به جز اینکه به حقوق انسان پرداخته می شد به حقوق گیاه و حیوان هم پرداخته می شد و اینگونه نبود که از هجوم مردم به ایستگاه های بین راهی و ریختن لیوان یک بار مصرف تردد سخت شود و چهره شهر نازیبا .

 

آب کلیدی ترین عنصر این ماه است که پیامش را در نیافتیم و اسراف در آن بسیار تعجب بر انگیز است که فراموش شده است .  احترام به ذوالجناح و کبوتر که برروی علامتها هم نمادش هست ،سر شیر و گاو،پیامی دارد  یعنی شیعه عزیز به جز پرداختن به انسان به محیط زیست و حیوان توجه کن این  پیام عاشورا ست .

آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.