Skip to Content

آبشار خور در جاده چالوس


 

آبشار خور در جاده چالوس

آبشار خور کرج - جاده چالوس در موقعیت جغرافیایی  E511031 N355409 در استان البرز واقع است.  واژه خور مخفف خورشيد است ، روستاي خور با داشتن ارتفاع 2800 متري در دامنه غربي قله گندم چال که داراي 3600  متر ارتفاع از سطح دريا در شمال غرب تهران و يکي از مناطق مرتفع البرز مرکزي مي باشد و داراي طبيعت منحصر به فرد از نظر منطقه اي است که در تابستان داراي هواي خنک و عاري از رطوبت است و مناطق ديدني همچون قله ها و دره هاي سرسبز و پيچ در پيچ و باغ هاي زيبا را دارا مي باشد يکي از شاخص هاي منحصر به فرد آن آبشار خور است

 آبشار زیبای خور با ارتفاع 50 متر در مجاورت روستای خور در استان البرز و در فاصله 17 کیلومتری جاده کرج -چالوس  واقع شده است. آبشار از روستای خور  تقریبا 2 کیلومتر فاصله دارد که با طی زمان 30 الی 45 دقیقه از میان درختان زیبای  سیب ترش، گوجه سبز، زردآلو و گیلاس و طبیعت زیبای منطقه به پای آبشار خور خواهید رسید.به دلیل جلوگیری از هدر رفت آب چشمه مسیر نهر آب از نزدیکی آبشار تا روستای خور به وسیله کانال کوچکی هدایت می شود که در میان مسیر دریچه هایی برای تغییر مسیر آب به سمت باغات تعبیه شده است. ارتفاع آبشار در حدود 50 متر است و محل ریزش آب بصورت صخره ای و کاملا عمود بر زمین است.
در فصول سرد سال به دلیل برودت هوا آب آبشار یخ می زند و منظره ای زیبا را ایجاد می کند.
جهت دسترسی به این آبشار زیبا پس از طی مسافت 17 کیلومتر از شهر کرج به سمت چالوس(در حدود 3 کیلومتر قبل از سد کرج) وارد مسیر فرعی آسفالته خوزنکلا می شوید.با طی مسافت تقریبی 17 کیلوتر و گذشتن از خوزنکلا،ارنگه و سیجان به روستای خور می رسید. جاده ارتباطی آسفالت خوبی داره  اما پیچ و خم و شیب زیادی داره در هنگام عبور در این مسیر مراقب باشید مسیر اصلی را گم نکنید به عنوان راهنمایی راه سمت چپ از دوراهی ابتدای راه به خوزنکلا می رسد و باید راه سمت راست را ادامه دهید همچنین در ورودی روستای سیجان نیز راه سمت راست وارد روستای سیجان میشود که باید راه سمت چپ را ادامه دهید. . جاده فوق العاده زیبایی ست و منظره کوهها و ابرها دیدنی ست.
 قله گندم چال (پهنه سار یا پشته بند) از قلل البرز مرکزی به ارتفاع 3600 متر در بین جاده چالوس و جاده سولقان قرار گرفته است . این قله از شمال به شهرستانک ، از غرب به روستای خور و جاده چالوس ، از شرق به دهکده سنگان و جاده سولقان و از جنوب به منطقه وردآورد منتهی می شود.
برای دست یابی به این  قله از دو مسیر می توان صعود نمود، از جاده چالوس و روستای زیبای خور و یا از جاده سولقان و سنگان . اما نکته جالب توجه اینجاست که در هر دو مسیر آبشارهای زیبایی وجود دارد که هر رهگذری را برای دیدن خویش فرا می خواند . آبشارهایی که در زمستان زیبائیشان چند برابر می شود . کله قند یخی در پای آبشار، گاه تا ارتفاع 20 متری تشکیل می شود که در نوع خود کم نظیر است.
در جاده کرج – چالوس و ارتفاع 2800 تا 3000 متر از سطح دریا واقع شده است. هنوز ، کاملاٌ رسمی نشده است و برای آموزش توصیه نمی‌ شود. یک تله ‌اسکی‌ بشقابی دارد و زیر نظر سازمان ایرانگردی و جهانگردی است.

 
 

Khoor Waterfall in Chaloos Road
The word of Khoor is abbreviation for Khorshid that means Sun in Persian language. Khoor village with 2800 meter height is located in western slope of Gandom Chal peak. Khoor has grate natural landscapes. Khoor waterfall has 60 meters height.
So many tourists come to the Khoor for its grate landscapes and sports like mountain climbing and Ski.  Villagers are so kind and hospitable and the weather is cool during the summer.  روستای برغان در دهستان برغان بخش چندار شهرستان ساوجبلاغ در غرب استان البرز و در کوه‌های البرز و در میان کرج و...
«آجین دوجین» یکی از روستاهای بخش چندار شهرستان ساوجبلاغ با قدمتی سه هزار ساله است. این روستا از شمال به روستای...
.
.
حضور استاندار البرز در منزل شهید محمد حسن فهمیده  و ادای احترام به این شهید